A zenei művészetet nem csak magasságokban, hanem mélységekben is érdemes keresni. Elnyomó diktatúrákban a valódi művészet, amely őszinteségből fakad, csak itt található meg. De itt engedik ki a gőzt azok az alkotók, akik a zenei formák miatt vesznek hangszert a kezükbe, és nem a hírnév, a pénz vagy a harmónia motiválja őket.
A tovább gombra kattintva egy rövid gyűjtést nézhetsz, hallgathatsz meg az igazán földalatti magyar zenékből.
Felkészültél?
A 70-es, 80-as években virágozott ez a kultúra Magyarországon. Az egyik nagy kedvencem az Albert Einstein Bizottság. Jellemző rájuk, hogy még a 90-es években is erős hatást gyakoroltak, de mai füllel hallgatva sem érzünk benne semmi mainstream-et. Ez utóbbi azért fontos, mert sok underground válik aztán a fősodor áldozatává. (Érdemes végig nézni Lovasi András életművén, hogy értsük miről van szó.)
Persze, ezek az alkotók nem tűntek el, sok más, ma is működő formációba vitték ihletettségüket:
És persze Waszlavik László József Gazember Petőfi Velorex Sámán Szabadcsapat Ullmann Mónika mellett sem mehetünk el szó nélkül:
De valljuk be, hiába a remek zene, a világra szóló tehetség, a srácok már öregek. Évek óta kérdezem, hol vannak a fiatal alternatívok, az igazi földalatti zenészek? Néha lehet találni egy-egy gyöngyszemet, mint például az Önképző szakkör Skizolón száma:
Azonban az amatőr technika, a próbálkozás csak az üzenet nagyszerűsége miatt megbocsájtható.A Büdösök koncepciót viszont egy kicsit elragadta az indulat, így túl erőszakosnak érzem, pedig ez a számuk nem sikerült rosszul, a klip pedig zseniális:
A Tudósok formáció az Apa kocsit hajt című számukkal a mainstream határáig jöttek, de szerencsére ott megálljt parancsolt nekik a közízlés, így az olyan számaik, mint az Orális kommunikáció megmaradt a műkedvelőknek:
Az utóbbi idők egyik leghatásosabb a földalatti zenei világban komolyan kalandozó együttese a Lyuhász Lyácint Bt,, akiket az Anyád a szúnyogok! című filmben is láthattunk:
Madam X-otic csak azért kerül említésre, mert ez a produkció található a legmélyebben. Aki beleássa magát ebbe a kultúrába, biztosan találkozik vele (Dolly Rambo néven is zenélnek):
Mindezt csak azért tettem elétek, hogy érthető legyen, miért örülök az ÉnÉgető együttesnek, akiket a Fúzió Rádió Irka című műsorában hallottam:
Sajnos, egyelőre csak ezt az egy számukat találtam meg a neten, Egy darabig még biztos elérhető a műsor, ebben több számot is leadtak: katt ide.
Ti kedveltek ilyen populáristól a lehető legmesszebb álló zenei formációt? Osszátok meg velünk!